6 Eylül 2016 Salı

Başarı Merdivenine Giden Basamaklar

Your "I Can" is more important than your IQ.

- Ferrarisini Satan Bilge "Robin Sharma"

Başarıya ulaşırken önümüze birçok engel çıkacaktır elbette, bunun başında da ilk olarak biz geliriz. Biz eğer inanırsak başarılı olacağımıza Robin Sharma'nın da belirttiği üzere hani İngiliz dilindeki tercümesiyle "I Can" diyebiliyorsak eğer, o zaman en büyük olan kendimizi geçmiş oluruz işte.

Unutmayın ki her zaman en büyük engel yine başarıya ulaşacak olan bizleriz. Eğer ki bizler inanırsak, kim ne derse desin, ne kadar olumsuzluklar olursa olsun bizim kararlılığımız derecesinde o işe devam edeceğiz ve sonunda da başarıya ulaşmış olacağız. Unutmayın başarıya ulaşmış olacağız diyorum, ama şöyle anlamayın. İşi başarı ile sonuçlandıramayabilirsiniz fakat sizin onca olumsuzluklara rağmen devam etmeniz, kendinizi yenmeniz de en büyük başarıdır, yani her türlü bir şeyleri başarmış olarak bitireceksiniz bu işi.

Bu her ne olursa olsun, önünüzdeki bir sınav, bir hedef, bir iş vs. Her şeyde böyle düşünebilirsiniz, siz inanmazsanız emin olun ki ne kadar zeki olursanız olun, isterseniz Einstein olun yine de başaramazsınız çünkü ilk önce sizin inanmanız lazım. Eğer inanmazsanız mucizeler bile size yardım etmez emin olabilirsiniz. Fakat inanırsanız eğer, bir yerden bir mucize gelir ve sizi başarıya ulaştırır. Geminin başındaki kişi, dümeni elleriyle tutan kişi sizsiniz. Bunu sakın unutmayın. Eğer ki siz yolunuzu biliyorsanız ve yolunuzdan şaşmaz devam ederseniz, o zaman rüzgar da size yardım edecektir ama eğer ki siz yolunuzu bilmez devamlı farklı yollardan ilerlerseniz rüzgar bile size karşı çıkar. Bununla ilişkin bir söz vardı hatta:

"Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez."

Doğru tabi, bu hayatta da her şeyde de öyledir. Eğer siz kararlı olursanız toplumun bile size güvenini kazanırsınız. Hani o 'yapamazsın' diyen bir kısım insanlar var ya, hiçbir şey bilmeden yapamazsın derler ve yardım et deyince de ilk onlar çekip giderler sizi. Unutmayın, onları umursayarak yaşarsanız başarılı olamazsınız.

Kaptan sadece sizsiniz, ikinci bir kaptan da ancak çok yakın bir dostunuz olabilir. Unutmayın ki en yakın dostlar da sizi hep destekleyenler her zaman arkanızda olan kişiler olacaktır. Onlar ne yaparsanız yapın başarı kazanamasanız bile onlar sizi hiç bırakmazlar. İşte öyle dostlarınızı da yanınızdan hiç eksik etmeyin.

Başarı merdivenine giden basamakları sıralayayım dedim işte, bunlardan ilki de "BİZ"iz. Yani kendimiz.

Şöyle bir işe başlarken, bir hedefinizi oluştururken bir basamak dizini oluşturun kendinize. Bunun ilk sırasına da kendinizi yerleştirin, artık hedefiniz neyse sonrasını önem sırasına göre yerleştirin o merdivenin basamaklarına. Eğer ki basamaklar sağlamsa, emin olun zirveye emin adımlarla gideceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme